Mūsu vēsture

Gedeon RichterGedeon Richter Plc pirmsākumi meklējami 1901. gadā, kad tā dibinātājs farmaceits Gedeons Rihters (Gedeon Richter) iegādājās Sas Pharmacy, kas joprojām darbojas un pieder uzņēmumam. Aptiekas laboratorijā Rihters ne tikai dibināja savu uzņēmumu, bet arī lika pamatus visai Ungārijas farmācijas rūpniecībai.

Sākotnēji aptiekas laboratorija galvenokārt nodarbojās ar organoterapeitisko preparātu ražošanu no ekstraktiem, kas iegūti no dzīvnieku orgāniem. Smagais darbs atmaksājās, un 1907. gadā strauji augošais uzņēmums pārcēla ražošanu uz jaunuzcelto rūpnīcu Budapeštas Kőbánya rajonā. Pirmās šeit izgatavotās zāles bija dezinfekcijas līdzeklis un drudzi un sāpes mazinoši līdzekļi, no kuriem pazīstamākais bija Kalmopirīns (acetilsalicilskābe), kas joprojām tiek izmantots.

1923. gadā uzņēmums kļuva par sabiedrību ar ierobežotu atbildību Gedeon Richter Chemical Works. Tā panākumi nebija saistīti ar veiksmi, bet gan ar kompetenci un mērķi ieviest inovācijas, attīstīties. Papildus tam, ka uzņēmums bija viens no pirmajiem insulīna ražotājiem Eiropā, pētnieku panākumus apliecina fakts, ka pirms Pirmā pasaules kara sākuma uzņēmumam bija teju 100 farmaceitisko izstrādājumu. Starpkaru laikā uzņēmumam bija 10 filiāles un 40 pārstāvniecības ārvalstīs, kā arī darbinieki visos piecos kontinentos. Sākoties Otrajam pasaules karam, Richter bija viens no lielākajiem eksporta uzņēmumiem Ungārijā.

Taču karš aizkavēja uzņēmuma attīstību, kas līdz tam bija piedzīvojusi nepārtrauktu augšupeju. Pēc kara uzņēmums zaudēja savus eksporta tirgus un filiāles Rietumeiropā. Tas pievērsās austrumiem un, sākot no 20. gadsimta 50. gadiem, aktīvi nodevās oriģinālzāļu izpētei. Uzņēmums sāka pētīt polipeptīdus un izstrādāt procesus dažādu steroīdu atvasinājumu ražošanai. 1948. gadā uzņēmums tika nacionalizēts un pārdēvēts par Kőbánya Pharmaceutical Company. Vislielākos panākumus tas guva ar patentētu B12 vitamīna ražošanas procesu. Tieši šis preparāts padarīja uzņēmumu par nozīmīgu globālā tirgus dalībnieku. 60. gados tas bija vadošais piegādātājs Padomju Savienībā, un 70. gados strauji pieauga tā eksports uz rietumiem.

Tas aktīvi izvērta savu darbību un izmantoja gadu desmitu laikā gūto pieredzi farmācijas rūpniecībā, izstrādājot ārstniecības augu produktu līniju Richtofit un kosmētikas līniju, kas tika pārdota ar zīmola nosaukumu Fabulon. Cavinton – oriģinālais produkts asinsrites uzlabošanai smadzenēs – parādījās tirgū 1977. gadā, gūstot atzinību visā pasaulē. Kopš tā laika tas ir viens no uzņēmuma (kas 80. gadu beigās tika pārdēvēts par Gedeon Richter) atpazīstamākajiem produktiem.

Politiskās, sociālās un ekonomiskās pārmaiņas, kas skāra reģionu 90. gados, nesaudzēja arī Richter, kas tajā laikā guva zaudējumus. Tā rezultātā uzņēmums atkal sāka koncentrēties galvenokārt uz cilvēkiem paredzētiem farmaceitiskajiem preparātiem. Tas pakāpeniski pārtrauca ražot pesticīdus, veterinārās zāles un kosmētiku, tā vietā turpinot papildināt cilvēkiem paredzēto zāļu klāstu.

1992. gadā uzņēmumu pārņēma jauna vadība ar Eriku Bogšu (Erik Bogsch) priekšgalā, kas ar jaunu stratēģiju atkal nostādīja uzņēmumu uz savām kājām. Pateicoties tā nepārspētajai kompetencei, izciliem darbiniekiem un vadītājiem, uzņēmums spēja pārciest vētraino 20. gadsimtu par spīti lielajiem zaudējumiem.

Richter ir ne tikai noturējis savu pozīciju Ungārijā, bet arī izaudzis par ievērojamu farmācijas uzņēmumu Centrālaustrumeiropā. Vienlaikus tas ir būtiski palielinājis savu nozīmi NVS valstu, Eiropas Savienības, Japānas, Ķīnas un Amerikas Savienoto Valstu tirgos.

Uzņēmums ir pārstāvēts vairāk nekā 38 valstīs, un tam ir piecas ražotnes, 29 pārstāvniecības un 38 tirdzniecības filiāles un vairumtirdzniecības uzņēmumi.

Uzņēmuma mērķis ir attīstīt savu produktu klāstu, lai varētu nepārtraukti piedāvāt inovatīvas un izcilas zāles sabiedrībai.

Informācija atjaunota: 30.11.2018