Jaunas ārstēšanas iespējas pacientiem ar šizofrēniju ar dominējošiem negatīviem simptomiem Latvijā

Valsts kompensējamo zāļu sarakstā no 2019.gada 1.oktobra ir iekļauts jauns atipiskais antipsihotiķis REAGILA (Cariprazinum) šizofrēnijas ārstēšanai (diagnožu kodi F20.0-F20.6 un F20.8). Zāles var parakstīt psihiatrs pacientiem ar šizofrēniju ar dominējošiem negatīviem simptomiem, ja nav efekta pēc cita neiroleptiskā līdzekļa lietošanas.

Par kariprazīnu

Kariprazīns ir dopamīna D3/D2 receptoru daļējs agonists ar salīdzinoši augstāku saistīšanās spēju D3 receptoriem. Ir pierādīta sakarība šizofrēnijas negatīviem un kognitīviem simptomiem ar D3 receptoriem (Stahl SM, 2013).

Kopš 2017.gada 13. jūlija kariprazīns ar nosaukumu REAGILA ir reģistrēts Eiropas Savienībā šizofrēnijas ārstēšanai pieaugušajiem. REAGILA ir piemērots šizofrēnijas pozitīvo un negatīvo simptomu ārstēšanai, ar pierādītu ieguvumu tieši negatīvo simptomu mazināšanai monoterapijā, klīniski nozīmīgi uzlabojot pacientu personīgo un sociālo funkcionēšanu (Németh G, Laszlovszky I et al, 2017).

Papildus informācija:
http://www.ema.europa.eu
http://www.reagila.pro

Kariprazīnu atklāja Gedeon Richter zinātnieki. Vēlāk kopā ar Allergan (iepriekš Forest/ Actavis) tas tika pētīts šizofrēnijas un bipolāru traucējumu ārstēšanai. Licences partneri kariprazīnam Ziemeļamerikā ir uzņēmums Allergan, bet Rietumeiropas valstīs – Recordati SpA.

ASV kariprazīns reģistrēts ar nosaukumu Vraylar® šizofrēnijas ārstēšanai pieaugušajiem, mānijas, jauktu vai depresīvu epizožu ārstēšanai pieaugušajiem, kas saistītas ar 1. tipa bipolāriem traucējumiem. Kariprazīns ir aizsargāts ar sastāva patentu, kura darbība vairumā valstu beidzas 2029. gadā.

Par Gedeon Richter

Gedeon Richter Plc. (www.richter.hu), kura centrālais birojs atrodas Budapeštā, Ungārijā, ir vadošais Centrālās un Austrumeiropas farmācijas uzņēmums, kas aizvien vairāk tiek pārstāvēts Rietumeiropā, Ķīnā un Latīņamerikā. Richter konsolidētais apgrozījums 2018. gadā pārsniedza 1,4 miljardus eiro. Richter zāļu klāstā ir līdzekļi vairākām nozīmīgām terapijas jomām, tostarp sieviešu veselības aprūpei, centrālās nervu sistēmas (CNS) un kardiovaskulāru slimību ārstēšanai. Richter ir lielākais zāļu pētniecības un izstrādes uzņēmums Centrālajā un Austrumeiropā, un pētnieciskā darbība tiek vērsta uz CNS traucējumu ārstēšanu. Richter ir plaši atzīta pieredze steroīdu ķīmijas jomā, uzņēmums ir viens no retajiem pasaulē, kas piedāvā plašu produktu klāstu sievietes veselībai. Richter nodarbojas arī ar biolīdzinieku izstrādi un ražošanu.

Par šizofrēniju

Šizofrēnija ir klīniski daudzveidīga, multifaktoriālas etioloģijas psihiska saslimšana, kas skar aptuveni 1 % iedzīvotāju. Šai sarežģītajai patoloģijai ir raksturīga pozitīvā un negatīvā simptomātika, kā arī kognitīvo spēju traucējumi. Šizofrēnijas negatīvie simptomi sastopami līdz pat 60 % pacientu. Tie būtiski ietekmē viņu ikdienas dzīvi un ir par iemeslu sociālai atsvešinātībai, darbaspēju zudumam.

Antipsihotiskie līdzekļi ir efektīvi, ārstējot pozitīvos simptomus. Šizofrēnijas negatīvo simptomu ārstēšana aizvien ir klīniski sarežģīta, līdz šim neapmierināta medicīniska vajadzība, kas tagad var tikt risināta ar REAGILA palīdzību.